HIZLI TEKLİF ALIN
 
 
 
 


İshan Sigorta Haber > TRAFİK SİGORTASINDA YENİ DÖNEM

<div style="text-align: justify;">17 milyon sürücüyü yakından ilgilendiren trafik sigortasında, 1 Ocak’tan itibaren yeni dönem de başladı.</div>

Beğen / Favorilere Ekle2014 ile birlikte birçok yasal mevzuatta değişik uygulamalar yürürlüğe girdi. Bunlardan biri de trafik sigortası. Otomobil sahipleri ve yeni otomobil alacaklar, trafik sigortasındaki değişiklikleri iyi öğrenmek zorunda. Noyan Doğan, Hürriyet'teki köşesinde yeni uygulamalarla ilgili bilgiler verdi.İşte o yazı:

17 milyon sürücüyü yakından ilgilendiren trafik sigortasında, 1 Ocak'tan itibaren yeni dönem de başladı.
Hasarsızlık indirimi ve prim artış oranı kalktı. Sigorta şirketleri, kaskoda olduğu gibi trafik sigortasında da primleri istedikleri gibi artırıp, yüksek oranda da hasarsızlık indirimi uygulayabilecekler.
2014'le birlikte trafik sigortasında da yeni dönem başladı. 1 Ocak'tan itibaren sigorta şirketleri trafik sigortasında, primleri istedikleri gibi belirleyecek. Böylece yeni yılla birlikte trafik sigortasında da tam serbest döneme geçilmiş oldu. Bundan sonra sigorta şirketleri, kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da istedikleri oranda primleri artırabilecek, aynı oranda da hasarsızlık indirimini sürücülere sunabilecek. Sigorta teminatlarını ise yine eskisi gibi Hazine belirlemeye devam edecek. Bugüne kadar ise trafik sigortasında yarı serbest bir uygulama hakimdi. Gerek prim artış oranını gerekse de hasarsızlık indirimini, büyük şehirlerde uygulanacak en yüksek fiyatı Hazine tespit ediyor; sigorta şirketleri de bu oranlar çerçevesinde primlerini belirleyip, yine Hazine'nin onayına sunuyordu. 

HASARSIZLIK ORANI KALKTI

Bu kriterlere göre şirketler, hasarı olmayan sürücülere; ilk yılda yüzde 10, ikinci yılda yüzde 15, üçüncü yıl için de yüzde 20 oranında hasarsızlık indirimi uygulayabiliyordu. Aynı şekilde hasarlı sürücüler için de birinci hasarda yüzde 20, ikincisinde yüzde 40, üçüncü hasarda yüzde 60'a varan oranlarda fiyatı artırıyorlardı. Hazine'nin şirketlere tanıdığı en yüksek prim artış oranı ise yüzde 250'yi geçemiyordu. 1 Ocak 2014'ten itibaren ise tüm bu oranlar ve sınırlar kalktı. Yeni yılla birlikte Hazine'nin trafik sigortasındaki müdahalesi bitti ve primlerde tam serbest düzene geçildi.

PRİMLER SERBEST OLDU

Yeni uygulamaya göre; hasarsızlık indirimini, prim artış oranını ve uygulanacak en yüksek fiyatı şirketler, kendileri belirleyecek. Daha açık bir anlatımla; sigorta şirketleri, kendi kriterlerine göre hangi sürücüye hangi oranda indirim yapacaklarını kendileri tespit edecek, hasarlı sürücülere de istedikleri oranda fiyat artırımı yapabilecek. Ancak şirketler, gerek prim indirim gerekse de fiyat artırımlarının gerekçelerini Hazine'ye bildirecek. 
Peki, bu uygulama neleri değiştirecek? En basit anlatımla, trafik sigortası da kasko sigortası gibi olacak. Sigorta şirketi, hiç hasar yapmayan ve bu özelliğini de yıllardır sürdüren sürücülere; yüzde 60-70'e varan oranda hasarsızlık indirimi verebilecek… Ki, eski uygulamada en fazla yüzde 20 indirim yapabiliyorlardı.  

KUSURA GÖRE FİYAT

Aynı şekilde senede üç-beş hasara karışan, sigortacılara göre hasar frekansı yüksek olan sürücülere ise yüzde 300-400'e varan fiyat artırımları yapabilecek. 
Daha açık bir anlatımla… 1 Ocak 2014'ten itibaren trafik sigortası açısından iyi sürücünün mükafatlandırılacağı, kötü sürücünün ise cezalandırılacağı bir düzen başlamış olacak. 
Yeni uygulamaya göre Hazine ise sadece, sigorta şirketinin mali durumunda sorun olduğunu, şirketin belirlediği primin haksız rekabete yol açtığı ve şirketin, sigorta yapmaktan kaçındığı durumlarda müdahalede bulunacak. 
Hazine: Kusuru olan zarara da katılır
HAZİNE Müsteşarlığı, trafik sigortasında serbest tarife rejimi uygulandığını ve sigorta şirketlerinin rekabetçi ortamda primleri belirlediklerini belirtti. Hazine, trafik sigortaları ile ilgili Hürriyet'e açıklamalarda bulundu. Fazla kazaya sebebiyet vermiş araçlar için zamlı prim uygulandığının vurgulandığı açıklamada, bu sayede araç sahiplerinin daha dikkatli olacağını ve kusuru ile kazalara sebep olanların; zararın bir kısmını, kendilerinin finanse edeceği ifade edildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Trafik sigortası teminatları, 2018 yılına kadar olan dönemler için şimdiden belirlendi, sigorta şirketleri bakımından belirsizlik unsurlarından biri ortadan kaldırıldı. Bu durumun da primlere olumlu yansıması beklenmekte."

TRAFİK SİGORTASINDA YENİ DÖNEM

SİGORTA TEKLİFİNİZ
 
   
 
 
Paylaş
PinIT