HIZLI TEKLİF ALIN
 
 
 
 


İshan Sigorta Haber > SOSYAL GÜVENLİKTE DEVRİM

<div style="text-align: justify;">Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma yaşamında atılacak yeni adımların müjdesini verdi.</div>

Beğen / Favorilere Ekle


Hükümet, çalışma yaşamı ve sosyal güvenlikle ilgili devrim niteliğinde bir paket hazırlıyor. Devlet 22 milyar liralık Bağ-Kur alacağının üzerini çizecek. İki kişi istihdam eden emekli destek primi ödemekten kurtulacak, 1.3 milyon prim borçlusunun da sağlık hizmetinden yararlanmasını kapsayan yeni çalışmaya göre gündelikçi ihtiyacını istihdam büroları karşılayacak. İki kişi istihdam edenden emekli destek primi almayı düşünmediklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Böylece yüzde 15 destek primi vermeyecek. Bu kapsamda olan 160 bine yakın kişi var. Düşünün sadece bir kişi çalıştırsa 4-5 kişilik ailenin geçindirilmesi anlamına geliyor. Genç emeklilik 15-20 yıl sonra tarihe karışacak" dedi. Emekliden gündelikçiye, esnaftan taşerona kadar geniş bir kesimi ilgilendiren düzenlemeler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da onayı alınarak hayata geçirilecek.
 
22 MİLYARLIK ALACAK VAR:
 
22 milyar lira Bağ-Kur alacağı var. Yıllarca biriken kronik bir alacaktan söz ediyoruz. Vatandaş, esnaflığı, ticareti bırakalı yıllar olmuş ama borcu var. Sağlık hizmetlerinden de yararlanamıyor. Yeni düzenlemeyle primini, hizmet sürelerini donduruyor. Böylece 1 milyon 300 bin kişi sağlıktan yararlanabilecek.
 
İLK ATAMAYA 3 YIL ZORUNLULUĞU:
 
Kamu çalışanlarında bir dizi yeni adım atılacak. İlk atanacak memurlar gittiği yerde 3 yıl kalacak. Kariyer mesleğe atananlar konusunda da düzenleme yapılacak. Örneğin bir uzman yardımcısı sınırsız bir şekilde başka kurumlara geçiş yapabiliyordu. Şimdi Hazine'den Maliye'ye geçerse başka yere gitmeyecek. Kadrosu sabit kalacak.
 
KIDEM GÜNDEME ALINMALI:
 
Kıdem tazminatı, 657 sayılı yasa gibi konularda siyasi süreç çok önemli. O yüzden 2015'te kim göreve gelirse bu konuları hemen gündeme almaları gerekiyor. Kıdem konusunda yüzde 100 çalışan lehine bir düzenleme öngördük.
 
YAŞI DOLUP PRİMDEN BEKLEYENLER:
 
Yaşını doldurup prim günü eksik olanlar konusu da gündemde. Birçok konu gibi bu da inceleniyor. Ancak önüme gelen bir çalışma yok.
 
HEMŞİRE TAŞERON OLAMAYACAK:
 
Böylece bir hemşire taşeron işçi olarak çalıştırılamayacak. Bakıyorsunuz kamuya temizlik elemanı alınıyor ancak başka işlerde çalıştırılıyor. Taşeron işçinin de izin hakkı, 3 yıl güvencesi ve kıdemi olacak. Bugün bakıyorsunuz Karayollarında, 3 bin lira maaşlı işçi var bir de aynı hizmeti veren 900 TL alan taşeron işçisi var. Bu son bulacak.
 
TAŞERONDA KEYFİLİK BİTİYOR:
 
Kamuda 200 bin işçi var, 700 bin taşeron var. Kamuda taşeron çalıştırmada bir keyfilik var, bir disiplinsizlik söz konusu. Asıl işçi ile alt işveren işçisi arasında karmaşık bir durum var. Netleşmesi gerekiyor. Özel sektörde de sigortasız çalıştırılıyorsa denetimle çözülecek. Hangi işlerin asıl hangilerinin hizmet alımı şeklinde olacağının tasnifini yapacağız. Kamuda şu işleri yapanlar asıl işçi olacak diyeceğiz. Hizmet alımı devam edecek.
 
GÜNDELİKÇİYE FORMÜL:
 
Türkiye'de evde çalışanların sayısı çok yüksek (1 milyon). Kadınlar ve mevsimlik işçilerin istihdam bürosu üzerinden temin edilmesi gündemde. Bürolar etkin hale getirilecek. Böylece 5 gün farklı evde çalışanların sigortası da yatmış olacak. Bu kişilerin kaydı istihdam bürosunda olacak, İŞKUR kanalı ile eğitim verilecek.
 
ASIL İŞVERENE SORUMLULUK:
 
Özel sektörde de taşeron hizmeti alan asıl işverene sorumluluk yükleniyor. Örneğin bir işyeri taşeron şoför çalıştırıyor. Firması şoförün maaşını ödemediğinde asıl işveren önce işçinin maaşını verecek.
 
1. İstihdam yaratan destek primi ödemeyecek
2. 22 milyarlık Bağ-Kur alacağı çizilecek
3. 1.3 milyon prim borçlusu sağlık hizmetinden yararlanacak
4. Gündelikçiyi istihdam bürosu ayarlayacak
 
Sabah

SİGORTA TEKLİFİNİZ
 
   
 
 
Paylaş
PinIT