HIZLI TEKLİF ALIN
 
 
 
 


İshan Sigorta Haber > SİBER SALDIRI RİSKİ ŞİRKETLERİ KORKUTUYOR

<div style="text-align: justify;">Ponemon Institute'un anketine göre, firmalar artık siber güvenlik risklerini, doğal afet riskinden daha ciddiye alıyor. </div>

Beğen / Favorilere EklePonemon Institute'un anketine göre, firmalar artık siber güvenlik risklerini, doğal afet riskinden daha ciddiye alıyor. Yine de ankete katılan firmalardan siber güvenlik ihlallerine karşı sigortası olanların oranı yüzde 31'i geçmiyor. Siber risk sigortası sunan bazı sigorta şirketleri, bu alandaki riski tam olarak tanımlayamadıkları için poliçe satmakta güçlük yaşıyor.

Bilgi teknolojisi alanında güvenlik ihlalleri giderek artmaya devam ediyor. Haber sitesi Global Reinsurance'a göre, şirket dataları her geçen gün daha sofistike ve ısrarcı tehditlerle karşılaşıyor. Her geçen gün daha fazla şirket, datalarını ve markalarını tehdit eden riskleri minimuma indirmek için sigorta güvencesi arama yoluna gidiyor. Siber riskler sigortası; hacker faaliyetlerine, virüs saldırılarına, sistemin kullanılamaz hale gelmesi riskine, telif hakkı ihlallerine, web içeriği sorumluluğuna ve diğer teknolojiyle alakalı alanlarda doğabilecek risklere karşı hazırlanan poliçeleri tanımlamak için kullanılan çok geniş bir kavram.

Ponemon Institute tarafından yapılan bir ankete göre, firmalar artık siber güvenlik risklerini, doğal afet riskinden ya da olağan iş risklerinden daha ciddiye alıyor. Buna rağmen, siber güvenlik ihlallerine karşı sigortası olan firmalar yüzde 31 oranında. Siber risklere karşı sigorta teminatı araştıran ve bu alanı yeni keşfeden şirket sayısı da giderek artıyor. Ankete katılanların yüzde 76'sı, güvenlik ihlallerinin doğurabileceği sonuçların; doğal afetler, iş kaybı ya da yangın gibi risklerin doğurabileceği sonuçlardan daha ciddi olduğunu düşünüyor. Ancak, katılımcılar genelde şirketlerine karşı bir siber saldırı sonucunda öngörülen maksimum finansal zararı yaşama olasılıklarının yüzde 9 olduğunu belirtiyor.

960 MİLYON EURO DEĞERİNDE BİR SİBER RİSK PAZARI: ABD

ABD'de sigortacılıkta siber riskler branşı oldukça gelişmiş; şirketlerin yetkili mercileri bir online saldırı durumunda bilgilendirmekle yükümlü olduğu bu pazar 960 milyon euro değerinde. Avrupa pazarı henüz ABD'nin çok gerisinde, ancak hasar görme riski artmaya devam ettikçe Avrupa'daki sigorta şirketlerinin de ABD'nin seviyesine ulaşmak için çabalayacağına tanık olacağız. 2014, İngiltere'nin siber risk sigortaları pazarı için son derece önemli bir sene olacak. Kuruluşlar, siber güvenlik ihlallerinden kaynaklanan hasarlarını azaltma ihtiyacını giderek daha sık hissetmeye başlarken, olası en yüksek hasarı tahmin etmekte zorlanan sigortacılarsa birçok zorlukla baş etmeye çalışacak.

Siber risk sigortası yaklaşık 10 yıldır piyasada olmasına rağmen, bu ürünü sunan birçok sigortacı tek bir poliçe bile satamıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, poliçenin hangi amaca yönelik olduğuna dair yeterli bilgi olmaması. Siber risk sigortasıyla bağdaştırılan riskler sigortacılar tarafından o kadar da doğru bir şekilde tanımlanamıyor. Siber güvenlik önlemlerinin düzenli olarak test edilmesi, bir kuruluşun mümkün olan en üst seviyede korunduğundan emin olmak adına büyük önem taşıyor. Sigortacılar için ise riskin değerini doğru biçtiklerinden emin olmanın yolu, müşterilerinin maruz kaldığı riskin doğasını anlamak ve sağlam önlemlere sahip olmalarını sağlamaktan geçiyor.

SİBER SALDIRI RİSKİ ŞİRKETLERİ KORKUTUYOR

SİGORTA TEKLİFİNİZ
 
   
 
 
Paylaş
PinIT