HIZLI TEKLİF ALIN
 
 
 
 


İshan Sigorta Haber > KONUT SİGORTASI ALIRKEN DİKKAT

<div style="text-align: justify;">Konutunuzda başınıza gelebilecek her türlü riski sigorta ettirebilirsiniz. Bundan 3. şahıslar da faydalanabilir.</div>

Beğen / Favorilere EkleKonut sigortalarının asli işlevi, konutları ve içindeki eşyaları beklenmedik hasarlara karşı korumaktır. Teminat altına alınan ana riskleri de yangın, sel-su baskını, deprem gibi felaketler oluşturuyor. Ancak günümüzde bunların yanı sıra pek çok teminat ve hizmet paket olarak sigortalılara sunuluyor.

Öyle ki konut paket sigortaları artık sadece binayı ve içindeki eşyaları yangın, sel-su baskını gibi risklere karşı güvence altına almakla kalmıyor, aile fertlerine ve komşulara gelebilecek zararları da kapsıyor.

Sigortalıların ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillenen çoğu konut sigortası paketinde hırsızlık, üçüncü şahıs mali sorumlulukları, apartmanların ortak kullanım alanlarına gelebilecek hasarlar ve aile fertlerinin ev dışında başlarına gelebilecek kazalar da güvence altına alınıyor. Daha da ötesi çilingir, ambulans gönderimi gibi birçok yardım hizmeti de bu paket ürünlerde yer alıyor.

Üçüncü şahıslara karşı mali sorumluluk teminatı örneğin, çocuğunuz komşunun camını kırdığında ya da değerli bir eşyasına zarar verdiğinde ortaya çıkan hasarı karşılıyor. Dolayısıyla ilave bir poliçe almaya gerek olmadan kişisel olarak herhangi bir üçüncü şahsa verilecek zararlar da konut poliçesinin kapsamına giriyor.

AXA Sigorta Bireysel Teknik ve Teknik Operasyon Merkezi'nden Sorumlu Direktör ve Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi Balkır Demirkan, komşulara verilen zararlar kapsamında en çok karşılaşılan durumun muslukların açık bırakılması neticesinde su hasarları ya da evde çıkacak yangın nedeniyle oluşacak is ve diğer dolaylı zararlar olduğunu belirtiyor. Demirkan, artık konut poliçelerinde yangın teminatına bağlı komşuluk mali mesuliyet teminatının ayrılmaz bir parça haline geldiğine işaret ediyor.

Kiracıyı ev sahibine, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan teminatları da almak mümkün. Örneğin kiracının hatasından kaynaklı bir zarara karşı, hasarı ödeyen ya da herhangi bir hasarda ev sahibini kira kaybından koruyan teminatlar sigortayı kimin aldığına göre şekillendirilebiliyor.

Güneş Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altaner, sabit elektronik eşyaların teminat kapsamına alınmasının da sektör uygulamalarında standart hale geldiğini belirtiyor. Altaner, "Elektronik ve dijital ürünlere, risk adresinde bulunması koşuluyla teminat veriliyor. Ancak bu teminat, hasarlanma oranının yüksek olması nedeniyle belli bir muafiyet karşılığında sağlanıyor" diyor. Yani elektronik cihazlar için belirli bir oran ya da meblağ muaf tutularak uygun primlerle koruma sağlanabiliyor.

Sanılanın aksine, ev eşyalarının değerleri doğrultusunda hesaplanan konut sigortası primleri pahalı değil. Örneğin TV, koltuk takımı, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi eşyalar için 25 bin lira bedel üzerinden hesaplanan ve standart teminatları sağlayan bir poliçeyi 250-300 liraya almak mümkün.

Asistans hizmetlerinden faydalanan yok

Şirketler, teminatların yanı sıra asistans hizmetlerini de oldukça geniş bir yelpazede sigortalıların hizmetine sunuyor. Örneğin, 300-500 liralık limitlerle cam kırılması, çilingir ve elektrik-su tesisatı tamiri artık çoğu poliçeyle birlikte sigortalılara ücretsiz sunuluyor. Bunlara ilave olarak sunulan pek çok hizmet de gündelik yaşamda karşılaşılabilecek her türlü riske karşı güvence veriyor, hayatımızı kolaylaştırıyor.

Başta acil sağlık olmak üzere, yurtdışında restoran rezervasyonundan evinize güvenlik güvenlisi gönderilmesine kadar hemen her konuda asistans hizmeti alabiliyorsunuz.
Balkır Demirkan, konut asistans hizmetlerinden en fazla kullanılanların çilingir çağırma, cam değişimi ve tesisat onarımı olduğunu söylüyor. Diğer hizmetlerinse sınırlı sayıda kullanıldığını belirtiyor. Başka bir deyişle konut sigortası sahipleri, asistans hizmetlerini sadece acil ihtiyaçları için kullanma eğilimi gösteriyor.

Hasan Altaner de Türkiye'de tüketicilerin asistans hizmetleri konusundaki farkındalığının çok düşük olduğunu vurguluyor. Altaner, "Sigortalı asistans hizmetlerini sadece başına kötü bir şey geldiğinde hatırlıyor. Oysa bunlar hayatlarını her an kolaylaştırabilecek hizmetler" diyor.
Altaner'e göre sigortalılar, sahip oldukları teminatları dikkatli incelemedikleri için kendilerine sağlanan ek hizmetlerden faydalanmıyor. Bu yüzden sigorta şirketleri, poliçe sahiplerine ayrıca broşürler vererek ya da web sitesine yönlendirerek onları bu hizmetlerden haberdar etme yolunu seçiyor.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken de satış kanalları aracılığıyla sigortalılara çeşitli broşürler dağıtarak asistans hizmetlerine ilişkin bilgilerle farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söylüyor. Ülken, "Kaza olduğunda sigortalımıza 'keşke alsaydım' yerine 'iyi ki bu poliçeyi almışım' dedirtmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda ürünümüzün sigortalıların karşılaşabileceği her türlü riski teminat altına alan bir içerikte olmasına çalışıyoruz" diyor.

Konut kredileri sigortalılığı artırıyor

Tüm bu geniş teminatlara rağmen Türkiye'de sayıları 14-15 milyon olduğu tahmin edilen konutların ancak yüzde 15-20'sinin sigortalı olduğu düşünülüyor.
Diğer pek çok alanda olduğu gibi konutta da sigortalılık oranı potansiyelin çok altında. Bunun en yaygın sebepleri ise konut sigortasının sadece ev sahiplerine ait olduğuna dair yanlış bilgi ve sigortanın pahalı bir hizmet olarak algılanması...
Liberty Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Arışan, mevcut konutların yüzde 40'ında kiracıların ikamet ettiğini, ancak kiracıların herhangi bir doğal afette mülk sahibi kadar zarar edeceklerinin farkında olmadığını vurguluyor. Arışan, zorunlu deprem sigortasının evin içindeki eşyaların bedelini ödemediğinin de genellikle bilinmediğine işaret ediyor. Nitekim zorunlu deprem sigortası, sadece deprem ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak ve yer kayması gibi binada doğrudan oluşan maddi hasarlara karşı, sigorta bedeli ölçüsünde teminat sağlıyor.
Öte yandan, kentsel dönüşüm projeleri, ev sahipliği oranlarındaki artış ve dolayısıyla mortgage kredilerinin zorunlu tutması gibi etkenlerle konut sigortalarında önümüzdeki dönemde belirgin bir artış bekleniyor.
İşte Akıllı Yaşam'ın bu sayısında, geniş teminatlardan asistans hizmetlerine, kampanyalardan dikkat edilmesi gerekenlere konut sigortalarını sizler için araştırdık...

Aksigorta Ev-Eşya Sigortası

Aksigorta'nın Ev-Eşya Sigortası, kapsamlı bir konut poliçesi paketi sunuyor. Temel olarak yangın, infilak, duman, deprem, sel ve su baskını, hırsızlık, yer kayması, fırtına, yıldırım, elektrik hasarları, kaza, taşıt çarpması, kargaşalık, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler, terör gibi etkenlerle ev ve eşyalarda oluşan hasarlar bu poliçe teminatında yer alıyor.

Sigortalının sadece evi ve eşyaları değil ailesi ve komşuları için de güvence sunan bu pakette, apartmanın ortak kullanım alanlarında oluşan hasarlar için de teminat bulunuyor. Örneğin apartmanın çatısından asansörüne, kazan dairesinden havuzuna kadar ortak kullanım alanlarında oluşabilecek hasarlarda sigortalıya düşen pay, dış cephe izolasyonu eksikliğinden kaynaklanan sıva, boya kabarmaları da sigorta kapsamında yer alıyor.

Sigortalı kiracı ise ev sahibine, ev sahibi ise kiracısına karşı ve her ikisinin de komşularına karşı maddi sorumlulukları Aksigorta Ev-Eşya sigortası tarafından teminat altına alınabiliyor. Ayrıca komşu evlerin sigortalıdan kaynaklanan maddi hasarları, üçüncü şahıslara kazayla verilen maddi ve bedensel zararlardan doğabilecek tazminat talepleri de ödeniyor. Kıymetli eşyalar da poliçeye dahil edilebiliyor.

Aksigorta Ev-Eşya Sigortası, geniş asistans hizmetleriyle de dikkat çekiyor. Bu poliçeyle yılda üç kez ve toplamda 450 TL'ye kadar ücretsiz çilingir hizmetinden yararlanılabiliyor. Camcı hizmetlerinden de aynı koşullarda yararlanmak mümkün. Poliçe, hasara bağlı olarak doğabilecek yaralanma gibi durumlarda ücretsiz ambulans hizmetini de kapsıyor.
Evde yaşayanların yaralanması veya sakatlanması durumunda tedavi masrafları ödenirken, yine evde bulunan herkes için ücretsiz ambulans hizmeti talep edilebiliyor. Evin kullanılmaz hale gelmesi durumunda, tamir süresince 4 yıldızlı otelde konaklama masrafları ve hasarlı konut için bekçi hizmeti de veriliyor.

Aksigorta'dan Ev-Eşya Sigortası yaptıranlar, bütün bunların yanı sıra "Beşi Bir Yerde" hizmetinden yararlanabiliyor. Bu paket, avantajlı diş tedavisi ve bakımı, hukuksal koruma, diyetisyen, halı yıkama ve kuru temizleme gibi indirimli ya da promosyonlu hizmetlerden oluşuyor.

Ev ve eşyaların ayrı ayrı da sigortalanabildiği Ev-Eşya Sigortası poliçesinde sigortalılar, ev ve eşyaların sigorta değerini kendisi belirleyebiliyor.

Anadolu Konut Paket Sigorta Poliçesi

Anadolu Sigorta tarafından sunulan konut sigortası, ev ve içindeki eşyaları yangından hırsızlığa, depremden su baskınına kadar pek çok riske karşı koruma altına alan geniş kapsamlı ve 'kişiye özel' tasarlanabilen bir paket.

Anadolu Konut Paket Sigorta Poliçesi ile ev ve içindeki eşyaların yanı sıra evin içinde yaşayanları ve sorumlulukları da teminat altına almak mümkün. Örneğin ev oturulamaz hale geldiğinde kiracı taşınmak zorunda kalırsa ya da ev sahibi kira gelirinden mahrum kalırsa konut poliçesi hem taşınma hem de enkaz kaldırma giderlerini karşılıyor...

Konut paket poliçesi; televizyon, buzdolabı, müzik seti, bilgisayar, çamaşır makinesi, kombi gibi elektronik cihazları, elektrik akımı değişiklikleri, düşme, çarpma gibi nedenlerle oluşabilecek arızalara ve kazalara karşı güvence altına alıyor.

Anadolu Sigorta'nın yakında zamanda sigortalıların hasardan kaynaklanan mağduriyetini en hızlı şekilde karşılamak amacıyla uygulamaya koyduğu RH+ projesiyle; konutta meydana gelen 3 bin TL'ye kadar olan hasar için en geç 2 gün içerisinde tazminatların ödenmesi hedefleniyor.

Her yıl müşterilerden gelen talepler doğrultusunda asistans hizmetlerini genişleten Anadolu Sigorta'da genellikle sadece konutun oturulamaz hale gelmesi halinde verilen otel hizmeti, hırsızlık hasarlarında da veriliyor. Ayrıca su, elektrik arızaları, dış cephe camlarının değişimi, çilingir işleri, konutta kalanların kurtarılması, hasar durumunda konutun güvenliğinin sağlanması gibi klasik asistans hizmetleri de mevcut.

Konut poliçesiyle sunulan Anadolu Acil Sağlık Hizmetleri ise kara ambulansına ilave olarak hava ve deniz ambulansı da sağlıyor. Tam gün sağlık hizmeti vermek üzere tasarlanan bu hizmetten, sigortalıyla aynı konutta yaşayan aile bireyleri de konut dışında olsalar bile 7 gün 24 saat yararlanabiliyor.

Anadolu Konut Paket Sigorta Poliçesi kapsamında şimdilik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illerinde verilen Anadolu Konut Mini Onarım Hizmeti de sigortalıya; mobilya mini hasar onarımı, sert zemin onarımı, döşeme ve halı onarımı, leke çıkarma ve su hasarları acil müdahalesi ve kurutma restorasyonu gibi hizmetlerden yararlanma imkanı sunuyor.

AXA Sigorta Evim Poliçesi

AXA Sigorta, "Evim Poliçesi" ile kapsamlı bir paket konut sigortası sunuyor. Bu sigortayla, bina ile bina içerisinde yaşayanların günlük kullanıma dahil olan eşyalarına deprem, yanardağ patlaması, uçak çarpması gibi birçok klasik riskle gelebilecek zararlar poliçe teminatı dahilinde karşılanıyor. Ayrıca üçüncü şahıs sorumluk teminatı veriliyor.

Bu ürünle ev içerisinde bulunan sigortalı ve birlikte yaşadığı aile fertlerine ait TV, müzik setleri ve taşınamaz kişisel bilgisayarlar ile beyaz eşyalara kazayla gelen fiziki hasarlar da teminat kapsamına alınıyor. Ancak bu cihazların sadece şarj ve bataryalarına gelecek hasar ve zararlar ile 3 yıldan daha yaşlı cihazlara gelecek zararlar ve üretici veya satıcı garantisi altındaki hasar ve arızalar teminat kapsamı dışında tutuluyor.

Hasar muafiyeti uygulanan AXA Sigorta poliçelerinde, bir hasarda tazmin edilecek azami bedel poliçe önyüzünde belirtiliyor. Buna göre her bir hasarda 150 TL'den az olmamak üzere hasar bedelinin yüzde 10'u oranında muafiyet uygulanıyor. Örneğin, konuttan yapılacak hırsızlıklarda cep telefonu, notebook, laptop, benzeri taşınabilir elektronik cihazlar için tespit edilecek hasar bedelinin yüzde 25'i ödenecek tazminat tutarından indiriliyor.

Sigortalılara sunulan asistans hizmetleri de kapsamlı. Su tesisatı, elektrik, anahtar ve çilingir hizmetleri, cam işleri, doktor ve ambulans gönderimi, uzman hemşire ve refakatçi gönderimi, otel hizmetleri, güvenlik hizmetleri, evde oluşacak bir hasar nedeniyle zorunlu seyahat giderleri, vefat nedeniyle oluşacak seyahat giderleri, tıbbi danışman sağlanması, hastanede yatma durumunda yardım sağlanması, acil mesajların iletimi ile bilgi ve organizasyon hizmetleri poliçede yazılı kapsam ve limitler içerisinde sağlanıyor. Konut poliçesi sahipleri ayrıca "Acil Sağlığım" ürününe indirimli olarak sahip olabiliyor.
 
Güneş Sigorta'dan 3 paket birden

Güneş Sigorta, farklı ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen üç farklı poliçe sunuyor: "Güneşli Ev Ekstra", "Güneşli Ev" ve "Güneş Pratik Ev"...

Ürünlere göre farklılık göstermekle birlikte her üç poliçe de yangın, hırsızlık, su baskını, komşulara karşı mali mesuliyet, fırtınadan gelecek hasar ve cam kırılması gibi standart teminatlar sunuyor.

Güneşli Ev poliçesi ferdi kaza, konut yardımı, kira kaybı, elektronik eşya, kapkaç gibi risk ve hizmetler için ek teminatlar sunuyor. Güneşli Ev Ekstra, bunlara ilaveten garajdaki araçlardan çevre düzenlemesine, akvaryum teminatından gıda bozulmasına kadar oldukça kapsamlı ve detaylı bir poliçe sunuyor. Bir liste halinde bildirilmesi durumunda, değerli eşyaların tamamı da sınırlama olmaksızın bu poliçeye dahil edilebiliyor.

Güneş Sigorta da geniş asistans hizmetleri kapsamında, hukuki danışmanlıktan konutta kalan kişinin kurtarılmasına, ev hizmetleri organizasyonundan sigortalı faturaların ödenmesine; çilingir, tamirci, ambulans temininden tıbbi danışma hattına kadar birçok konuda sigortalıların yardımına koşuyor.

Güneşli Ev Ekstra, diğer paketlerden konut yardım hizmeti ve "Onkoloji Destek Paketi" ile farklılaşıyor. Onkoloji Destek Paketi sigortalılara, bir sağlık sorununda Türkiye'nin uzman doktorlarının ikinci görüşünü ücretsiz sunuyor. Ayrıca onkolojik hastalıkların tetkik ve tedavisi sırasında yüzde 70'e varan indirimler söz konusu.

Liberty Canım Evim sigorta paketleri

Liberty Sigorta, Canım Evim Sigortası'nı Mini, Esnek ve Maksimum olmak üzere üç farklı teminat paketi seçeneğiyle sunuyor. Mini Paket'te yangın teminatı, standart ek teminatlar ve yardım hizmetleri bulunuyor. Maksimum Paket'te ilave olarak izolasyon eksikliği, misafir koruma, kira kaybı, boya badana masrafları, bina ekleri, makine kırılması gibi özel ek teminatlar sunuluyor. Ayrıca sorumluluk risklerine karşı aile bireylerinin kusuruna atfedilecek bir olaya bağlı oluşabilecek zararlar karşılanıyor. Yine aile bireylerinin ölüm veya sakatlık risklerine karşı ferdi kaza ve evde kullanılan cihazların elektrik dalgalanmaları ya da kullanımına bağlı görecekleri zararlar için elektronik cihaz teminatları sağlanıyor.

Esnek Paket ise yangın, yıldırım, infilak dışında kalan diğer teminatların isteğe bağlı olarak seçilebildiği bir paket olarak tasarlanmış. Yani kişiye özel poliçe yapılmasına olanak sağlıyor.

Liberty, konut sigortaları kapsamında müşterilerine konut yardım hizmetleri, konutta tıbbi yardım, rezervasyon, danışmanlık ve VIP indirim ile ayrıcalık hizmetleri olarak beş grupta asistans hizmeti sunuyor. Konut yardım hizmetleri içinde elektrik ve tesisatı, cam işleri, çilingir, sigortalı faturaların ödenmesi ve otelde konaklama gibi farklı hizmetler yer alıyor.

Konutta tıbbi yardım hizmeti, sigortalılara tıbbi danışmanlık, konuta doktor ya da ambulans gönderimini kapsıyor. Bunlara ek olarak turistik, kültürel ve sosyal aktiviteler için bilet alımı ve ulaştırılması, otel ve kiralık araç rezervasyonu ya da Türkiye-Avrupa fark etmeksizin lokanta, otel, gece kulübü gibi mekanlarda yüzde 40'a varan oranlarda indirim sağlanması ve bu mekanlarda rezervasyon yaptırılması gibi müşterilerin sosyal yaşamlarında faydalanabilecekleri hizmetler sunuluyor.

Sompo Japan Artı Konut poliçesi

Sompo Japan, "Artı Konut" ürünüyle yangın, sel ve su baskını, deprem gibi standart konut sigortası teminatlarının yanı sıra evde beklenmedik kazalar sebebiyle meydana gelebilecek zararları da güvence altına alıyor. Örneğin, voltaj düşmesi sonucu elektronik eşyaların bozulması veya evdeki değerli bir eşyanın kazayla kırılması teminat kapsamına alınıyor.

Hırsızlık, elektronik cihaz teminatları da isteğe göre alınabiliyor. Konut dışında kapkaç mağduru olduğunuzda yaşayacağınız kayıp ve zararlar da güvence kapsamında. Ziynet eşyalar ve nakit para da güvence altına alınabiliyor. Hatta gezdiğiniz bir mağazada çocuğunuzun kırdığı ürünler de poliçe kapsamına dahil edilebiliyor.

Sektördeki standart konut sigortalarından farklı olarak Artı Konut poliçesi, istenirse elektronik cihazlara yüzde 100 koruma sağlayabiliyor.

Su ve elektrik tesisatı tamiri, konuta doktor, ambulans ve tıbbi ekipman yollanması, medikal bilgi ve danışmanlık, çilingir temini, konutun korunması ve gözetimi, sosyal aktivitelerle ilgili bilgi hattı, rezervasyon imkanı, otel, rent-a-car ve ulaşım rezervasyonları gibi geniş asistans hizmetleri konut sigortaları kapsamında sunuluyor.

Sompo Japan Sigorta'dan yukarıda sayılan standart teminatlı ve 25 bin lira değerinde eşyayı koruma altına alan bir poliçeyi 250-300 liraya almak mümkün.

Konut sigortası alırken nelere dikkat etmeli?

Sektör temsilcilerine göre konut sigortalarında sigortalıların ilk dikkat etmesi gereken konu, ihtiyaç duyulan risklere karşı yeterli teminat almak veya alınan teminatların kapsamını iyi anlamak.

Sompo Japan Sigorta Grup Müdürü Mehmet Oğuzer'e göre konut sigortası yaptırırken dikkat edilecek en önemli nokta, evinizdeki risklere karşı doğru teminatları seçmeniz ve belirtilen sigorta bedelinin sigorta değerine eşit olması. Oğuzer, "Örneğin, 50 bin TL'lik eşyanızı 25 bin TL üzerinden sigortalattığınızda, sigortacılıkta 'eksik sigorta' diye tabir edilen ve yarı yarıya eksik hasar almanıza neden olacak durumla karşı karşıya kalabilirsiniz" diyor.

Sigortacıların bu tavsiyesi önemli. Çünkü herhangi bir hasar durumunda sigorta şirketi ile sigortalının ihtilaf yaşamasına sebep olabiliyor. Özellikle de mali mesuliyet teminatlarının poliçede olup olmadığına ve limit tutarına dikkat etmek konusunda sigortacılar uyarıyor. Bu teminat sayesinde yangın, duman, su baskını gibi konut poliçesinde teminat altına alınan riskler karşısında komşulara gelebilecek zararlar da güvence altına alınabiliyor.

Konutla ilgili doğru beyanda bulunulması bir diğer önemli unsur olarak öne çıkıyor. Ayşegül Arışan, bir konut poliçesi için satın alma talebi yapılırken, konuta ait bilgilerin doğru ve eksiksiz verilmesi, evin metrekaresi ve varsa havuz, müştemilat, garaj gibi eklerin de belirtilmesinin, evin ve eşyaların değerinin doğru belirlenmesi ve prim ödemesinin belirlenen vadelerde yapılması açısından kritik önem taşıdığını ifade ediyor.

Balkır Demirkan da "Konut sigortası yaptırırken, konutun brüt metrekaresinin poliçe üzerinde doğru biçimde yer alması, binanın ve konutun içerisinde bulunan eşyanın durumuna göre güncel durumlarına en yakın bedelin poliçede belirtilmesi gerekiyor. Bunlar oluşacak hasarlarda tam ve doğru tazminat alınması için önemli konular" diyor. Demirkan, poliçelerinin içeriği, kapsamı ve hangi durumlarda hasarların nasıl ödeneceğine ilişkin acentelerden bilgi edinmenin önemine de dikkat çekiyor.

Seçilen sigorta şirketinin hasar ödeme performansı da pek çok sektör temsilcisi tarafından önemli bir kriter olarak gösteriliyor. Nitekim Musa Ülken de bu noktada şirketlerin güvenilirliğine şöyle dikkat çekiyor: "Sigortacılık bir güven işidir. Olası bir hasar durumunda sigorta şirketinin geri ödeme hızı, ürünün fiyatı ve ödeme koşullarının esnekliği, sigorta şirketinin müşteri ilişkileri yönetiminin başarısı, yaygın hizmet ağı ve anlaşma koşullarına sadakat gibi etkenler çok önemlidir."

"Eksik teminatlı poliçe tatminsizlik yaşatabilir"
Musa Ülken / Anadolu Sigorta Genel Müdürü

Konut sigortası, bireylerin en değerli yaşam alanı olan ev ve onun içindekileri güvence altına almak için kapsamlı çözümler sunuyor. Şirketimizin sunduğu üründe, bina ve isteğe bağlı olarak içinde yer alan eşyalar güvence altına alınıyor. Konut paket poliçemiz, sigortalılarımızın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Onların evleri ve içindeki eşyalarını yangından, hırsızlığa, depremden su baskınına kadar pek çok riske karşı koruma altına alan geniş kapsamlı ve "kişiye özel" bir paket sigorta uygulaması. Bizim ürünümüzle örneğin, mal sahibi veya kiracının komşuluk sorumluluğu ve cam kırılması riskleri de güvence altına alınabiliyor.

Sigorta yaptırırken, fiyatından önce ürünün niteliği hakkında bilgi edinmekte ve tüm riskleri kapsayıp kapsamadığını öğrenmekte fayda var. Teminatlar iyice incelenmeli ve fiyatın cazip hale getirilmesi adına, eksik teminat verilip verilmediğine dikkat edilmeli. Eksik teminatla alınan bir poliçe, hasar sonrasında mutlaka tatminsizlik yaşanmasına neden olacaktır. Dolayısıyla primin yanı sıra poliçe kapsamının irdelenmesi de tüketici açısından daha faydalı olacaktır.

"Kiracılar da mutlaka sigorta yaptırmalı"
Ali Doğdu / Aksigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı

Türkiye'de konutların sigortalanma oranı maalesef istenilen seviyelerde değil. Bunun en önemli nedeni ise toplumumuzdaki sigortalılık bilincinin hala düşük düzeyde olması, konut ve eşya sigortalarının sadece ev sahipleri tarafından yapıldığına dair yerleşmiş yanlış kanıdır. Oysa kiracıların da mutlaka sahip oldukları eşyaları ve ev sahibine karşı sorumluluklarını sigortalatması gerekiyor.

Aksigorta Ev-Eşya Sigortası, sigortalının sadece evini ve eşyalarını değil ailesini ve komşularını da güvence altına alan kapsamlı bir ürün. Sigortalının yaşadığı apartmanın ortak kullanım alanlarında oluşan hasarlardan komşularına verebileceği maddi hasarlara, ücretsiz çilingir ve camcı hizmetlerinden hasara bağlı olarak doğabilecek yaralanma gibi durumlarda ücretsiz ambulans hizmetine kadar pek çok risk ve ihtiyaç Aksigorta Ev-Eşya sigortası kapsamında yer alıyor.

"Komşunuzun eşyası da sigortalı"
Balkır Demirkan / AXA Sigorta Direktör ve Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi

AXA Sigorta olarak her yıl ürünümüzün içeriğini sigortalıların taleplerine göre revize ediyoruz. Örneğin, konut poliçelerinde kişisel üçüncü şahıs sorumluk teminatı da veriliyor. Bu teminat, konuta bağlı olmaksızın çocuğunuzun komşunun camını kırması ya da komşu ziyaretinde komşunun evindeki mobilyalara zarar vermesi durumunda da poliçedeki limitler çerçevesinde üçüncü şahıs hasarlarının ödenebilmesine imkan tanıyor. Dolayısıyla kişisel olarak herhangi bir üçüncü şahsa verilecek zararlar da ilave bir poliçe almaya gerek olmadan konut poliçesinin kapsamı içerisinde yer alıyor.

Hasar yönetimi konusunda da çok tecrübeli bir ekiple hizmet veriyoruz. Konut onarımlarında profesyonel şirketlerle çalışarak, hizmetlerin yerinde ve anında verilmesini en hızlı ve kaliteli biçimde organize ediyoruz.

Konut sigortaları çok büyük oranda ev sahipleri tarafından yapılıyor. Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle kiracı başta belirli bir depozito verdiği için, evde oluşacak zararlara yönelik ekstra bir prim ödemek istemiyor. Türkiye'deki evlerle ilgili en büyük risk deprem ve dahili su hasarları. Bu iki hasar tipinde de binayla ilgili onarım ve risk ev sahiplerinin üzerinde kaldığından, kiracılar konut sigortası yaptırmıyor.

"Çevre düzenlemesi için de teminat var"
Hasan Altaner / Güneş Sigorta Genel Müdür Yardımcısı

Konut sigortalarının geçmişine ve temel amacına bakıldığında yangın, deprem, sel, fırtına gibi doğal afet risklerini temin eden bir ürün olduğu görülüyor. Ancak zaman içerisinde konut içerisinde yaşayan bireylerin günlük yaşantılarında karşılaşabileceği riskleri de kapsayacak şekilde oldukça geniş bir kapsama ulaştı. Sigortalının komşularına veya kiracının yaşadığı konut ve komşularına vereceği zarardan ev camının kırılmasına, evde kullanılan elektronik cihazların arızalanmasından çilingir çağrılmasına kadar uzanan bir teminat yelpazesine gelindi. Tüm bunların yanında her üründe standart olmasa da kişisel sorumluluk teminatı dahilinde hane bireylerinin vereceği zararlar da tazmin edilebiliyor.

Sigortalılarımızın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştirdiğimiz Güneşli Ev Ekstra, Güneşli Ev ve Güneş Pratik Ev ürünlerimizle, evlerini ve huzurlarını tehdit eden pek çok riske karşı güvence sunuyoruz. Standart teminatların yanı sıra bina ve eşyaları yeni değer esasıyla sigortalıyor, elektronik cihazları güvence altına alıyoruz. Listelenmesi halinde değerli eşyaların tümünü belirli bir oranla, sınırlandırma olmaksızın teminata dâhil ediyor, banka kasasında bulunan eşyaları da sigortalıyoruz. Ayrıca garajdaki araçlardan çevre düzenlemesine, akvaryum teminatından gıda bozulmasına kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyor, kira kaybını teminat altına alıyoruz.

"Teminatlarla daha fazla avantaj sağlıyoruz"
Ayşegül Arışan / Liberty Sigorta Genel Müdür Yardımcısı

İsteğe bağlı konut ve eşya sigortalarında sigortalılık oranı henüz yüzde 20'lerde seyrediyor. Türkiye'de genel anlamda sigorta penetrasyonunun düşük olmasının yanı sıra konut poliçesi kapsamında verilen teminatlar hakkında müşterilerin yeterli bilgilerinin olmaması bunda önemli bir etken. Örneğin, zorunlu deprem sigortasının evin içindeki eşyaların bedelini ödemediği genelde bilinmiyor. Yine toplumda primlerin yüksek olduğuna yönelik yanlış algısını da saymak mümkün.

"Canım Evim" paketleriyle, sigortalılarımızın gelişen ve farklılaşan tüm sigorta ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılıyoruz. Sadece konut ve içindeki eşyaları değil; aile bireyleri, ev sahipleri ve kiracılara ya da komşulara verilecek poliçe kapsamındaki zararları da güvence altına alıyoruz. Yeni değer ve eksik sigorta koruma gibi değer yaratan klozlarımızla, standart konut poliçelerine göre sigortalıya daha fazla avantaj sağlıyoruz.

KONUT SİGORTASI ALIRKEN DİKKATSİGORTA TEKLİFİNİZ
 
   
 
 
Paylaş
PinIT