HIZLI TEKLİF ALIN
 
 
 
 


İshan Sigorta Haber > DÜNYA HER GEÇEN GÜN DAHA RİSKLİ HALE GELİYOR

Swiss Re anketi: DÜNYA her geçen gün daha RİSKLİ HALE GELİYOR

Beğen / Favorilere Ekle


Swiss Re
'nin düzenlediği ankete göre, katılımcıların yüzde 84'ü iklim değişikliklerinin gelecekte ciddi doğal afetlere sebep olacağını düşünüyor. Hükümetlerin enerji verimliliğine daha fazla teşvik vermesi gerektiğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 91.

SWISS Re, 150'nci yılı dolayısıyla bir anket yaptı. Anketin sonuçlarına göre, dünyadaki birçok kişi gelecekte kendilerini bekleyen risklerin farkında ve karşı karşıya kalabilecekleri finansal yükü tek başlarına omuzlamaya hazır hissediyor. Aynı zamanda katılımcılar, dünyanın karşılaşabileceği risklerle mücadele edebilmek için politik liderlerinin daha fazla çabalamalarını istiyor. Birçok kişiye göre dünya her geçen gün daha da riskli duruma geliyor. Swiss Re, anketteki bazı önemli bulgularıysa şu şekilde listeledi:

l Katılımcıların yüzde 70'i emeklilik maliyetleri için kişisel sorumluluk almaya hazır görünüyor.

l Yüzde 84'ü ise iklim değişikliklerinin gelecekte ciddi doğal afetlere sebep olacağını düşünüyor.

l Ankette her 10 kişiden 8'i, önümüzdeki 20 yılda gerçekleşebilecek sel, deprem veya diğer doğal afetlerin sebep olabileceği hasardan korkuyor.

l Katılımcıların yüzde 75'i, mevcut olması durumunda yenilenebilir enerjiyi kullanmayı tercih edeceğini belirtiyor.

l Yüzde 91 katılımcı da hükümetin enerji verimliliğine daha fazla teşvik etmesini istiyor.

'AÇIK FİKİRLER NESİLLERİ BİRBİRİNE BAĞLAR'

Swiss Re'nin 150'nci yıl anketi için, 5 kıtadaki 19 pazardan, 15 yaş ve üstü yaklaşık 22 bin kişiyle görüşüldü. Anket, "Açık fikirler nesilleri birbirine bağlar." sloganı altında 2013'ün mart ve mayıs aylarında gerçekleştirildi. Swiss Re'nin bu anketi yapmasındaki hedef, bireylerin öngörülen riskler hakkında konuşması ve bu risklerle toplumun ve gelecek nesillerin nasıl mücadele edebileceğini söyleyebilmesi.

Bireyler yaşlılık, iklim değişimleri, doğal afetler, enerji ve yiyecek ihtiyaçları gibi kendilerine en çok neyi tehdit unsuru olarak gördüklerini bildirdiler. Ankete göre, neredeyse herkesin ekonomik beklentilerinin karşılanamayacağıyla ilgili endişe duyduğu kaydedildi. Bunların yanında küresel savaş ve doğal afetlerle ilgili kaygılar da çok yaygın. Katılımcıların çoğu, gelecekte karşılaşabilecekleri risklerin farkında olduklarını ve kendi bütçelerine zarar geleceğini bildikleri halde gereken adımları atabileceklerini belirtiyor. Birçoğu da şu anki hükümet politikasının, şimdiki ve gelecekteki nesillerin karşılaşacağı riskleri gideremeyeceğini söylüyor.

Swiss Re'nin Riskten Sorumlu Genel Müdürü David Cole, verilere dayanarak bireylerin en az liderleri kadar sorumluluk almaya hazır olduklarını, aynı zamanda hükümet ve özel sektörün daha iyi işbirliği yapması yönünde çağrı yapıldığını söyledi. Bu işbirliğinin geleceği sistematik olarak hazırlamak ve toplumların daha dayanıklı olması için hayati önem taşıdığını belirten David Cole, bu noktada Swiss Re risk uzmanlığının çok önemli bir rol oynadığına da dikkat çekti.

'ÖZGÜVEN RİSKLE BAŞ ETMENİN KİLİT NOKTASI'

Bunların yanı sıra, ankete göre kişiler emeklilik sürecinde iki yakalarını nasıl bir araya getireceklerini ve hastane faturalarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyor. Anketin diğer sonuçları ise şu şekilde sıralanıyor:

l Dünya genelinde bireyler özgüvenin, gelecekteki risklerle baş etmenin kilit noktası olduğunu düşünüyor.

l Birçok kişi emeklilik döneminde ödemesi bittiği için devlet dışı emeklilik planını tercih ederken bir kısım da geç emekliliği ya da ödemesi emekli olmadan biten emekliliği seçiyor. Yüzde 13'lük bir kitle de devlet güvencesinde emeklilikten yana olduğunu söylüyor.

l Katılımcılar, aile büyüklerinin uzun süreli bakım masraflarını karşılayabilmek amacıyla piyasaların hepsinde, tüm yaş gruplarının yaklaşık 1/2 ila 1/3'ünün sigorta almak istediklerini belirtiyor.

Buna ek olarak, etrafta birçok şüpheci olduğundan çoğu birey iklim değişikliklerinden endişeleniyor. Anket bu endişelerden dolayı aşağıdaki bulguları da sunuyor:

l Ankete katılanların çoğu, iklim değişikliğini toplumlarında sorun yaratacak bir risk olarak algılıyor.

l Katılımcıların yüzde 58'i iklim değişikliğinin birçok doğal afetin gerçekleşmesinde çok büyük etkisi olacağını, bir kısmı da bu etkinin daha az olacağı görüşünde. Yüzde 26'sı ise çok az etkisi olacağı kanısında.

l Yüzde 77'lik bir kısım önümüzdeki 20 yıl içerisinde doğal afetlerin gerçekleşeceğini düşünüyor ve birçoğu da afetin sebep oluduğu zararın faturasından devletin kaçacağına inanıyor.

Ankete göre 10 kişiden 9'u parayı yeşil enerji için sınırlayıcı bir faktör olarak görüyor ve hükümetlerin verimli enerji kullanımını sağlamak için daha fazla enerji harcadığını görmek istiyor. Eğer hazırda olsaydı 4 kişiden 3'ü yenilenebilir enerjiyi kullanacağını fakat bunların yarısı ise daha fazla ödeme yapmayı göze alamayacaklarını belirtiyor.

Swiss Re anket 

SİGORTA TEKLİFİNİZ
 
   
 
 
Paylaş
PinIT