HIZLI TEKLİF ALIN
 
 
 
 


İshan Sigorta Haber > DASK HASAR ÖDEME GÜCÜNÜ YÜKSELTTİ

DASK, 2014 için hasar ödeme gücünü 10 milyar TL'ye yükseltti.

Beğen / Favorilere Ekle

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), tek bir depremdeki ödeme gücünü 10 milyar TL'ye çıkararak dünyadaki en büyük deprem sigortası havuzlarından birisi haline geldi. DASK'ın Nisan ayında ihraç ettiği 400 milyon dolarlık afet bonosu bu artışa önemli katkıda bulundu.
 
Deprem modellerine göre aşılma olasılığı binde 5 in altında olacak şekilde, her yıl artan bir hasar ödeme kapasitesi oluşturduklarını belirten DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şunları ifade etti:
 
"Mevcut hasar ödeme kapasitemizi, kendi öz kaynaklarımıza ilave olarak reasürans programı ve afet bonosu ile oluşturduk. Bu kapasite kamu bütçesinden tamamen bağımsızdır. DASK'ın 2013-2014 yılı hasar fazlası reasürans anlaşması dünyanın sayılı en büyük programları arasında yer almaktadır.  Kurumumuzun Nisan ayında ihraç ettiği 400 Milyon Dolarlık 3 yıllık afet bonosu da bu yıl içerisinde dünyada gerçekleştirilen en büyük afet bonolarından biri olmuştur."
 
Poliçe adedimiz artmaya devam ederse hasar ödeme kapasitemizi artırabiliriz.
 
DASK'ın 10 milyar TL'lik hasar ödemesi kapasitesinin oluşturulmasına ilişkin Yazıcı şöyle devam etti:
 
"Halen 6 milyon konut Zorunlu Deprem Sigortası havuzuna dahil olmuş durumda. Bu rakamın önümüzdeki yıl artmasını bekliyoruz. Hasar ödeme kapasitesi, uluslararası büyük modelleme kuruluşlarının sigorta portföyümüze ilişkin yaptıkları senaryo analizleri dikkate alınarak belirleniyor. Poliçe adedinin yüksek oranda artmaya devam etmesi halinde, yeni afet bonosunu ihraç etme seçeneğini değerlendirebiliriz. Hasar ödeme kapasitesinin oluşturulmasında, kapasite büyüklüğünün yanı sıra, reasürans güvenirliğine ve enstrüman çeşitliliğine de azami özen gösteriyoruz."

DASK HASAR ÖDEME GÜCÜNÜ YÜKSELTTİ haberi için

DASK POLİÇE YENİLEMEYE ODAKLANDI
DASK'TAN SİGORTA YARIŞI
DASK REKLAMINDA DÜŞÜNDÜREN SORU
DASK DÜNYAYA ÖRNEK OLDU
DASK YİNE ŞEHİRLERİ YARIŞTIRACAK
AFET BONOSUNA BÜYÜK İLGİ
DASK’TA HEDEF 10 MİLYON SİGORTALI KONUT

SİGORTA TEKLİFİNİZ
 
   
 
 
Paylaş
PinIT