HIZLI TEKLİF ALIN
 
 
 
 


İshan Sigorta Haber > AVRUPALI SİGORTACILARIN PORTFÖYÜ 7.7 TRİLYON EURO

Avrupa’daki sigorta şirketlerinin yatırım portföyleri 7.7 trilyon euro olarak kayıtlara geçti.

Beğen / Favorilere Ekle

Avrupa’daki sigorta şirketlerinin yatırım portföyleri 7.7 trilyon euro olarak kayıtlara geçti. Fransa 1.7 trilyon euro, İngiltere 1.6 trilyon euro, Almanya ise 1.4 trilyon euroyla yatırım portföyü sıralamasında üç büyükler olarak başı çekti. Türkiye ise bu kategoride 7 milyar euroda kaldı. 

AVRUPA sigorta şirketleri birliklerinin çatı örgütü olan Insurance Europe’un son açıkladığı verilere göre, 2009 yılından itibaren sermaye piyasalarında görülen iyileşmenin ardından, 2010 yılında Avrupalı sigortacıların yatırım portföyleri 7.4 trilyon euroya ulaştı. 2011 yılında da Avrupalı sigortacıların yatırım portföyleri 7.7 trilyon euro olarak kayıtlara geçti. 2011’de 2010 yılına göre, yüzde 2.6’lık bir artış oldu. 2011 yılında Avrupa ülkeleri arasındaki ekonomik büyümede görülen farklar, euro krizinin yol açtığı pazardaki sürekli dengesizlikle de birleşince, pazar üzerinde ciddi olumsuz etkilere yol açtı. Euro bölgesindeki bazı ülkelerde ve diğer gelişmiş ekonomilerde görülen aşırı düşük faiz oranları, yatırım gelirlerinin de düşmesine sebep oldu. 

Orta vadede bakılırsa, Avrupalı sigortacıların toplam yatırım portföyü 2008 krizinde yaşanan kayıpların ötesine geçmeyi başardı. 2011 yılı, sigortacıların toplam portföyündeki yüzde 10.5’lik artışla 2007 yılındaki kriz öncesindeki 7.3 trilyon euroluk yüksek yatırım portföyünü aşmayı başardı. 

Ayrıca, ulusal pazarlar bakımından, Avrupalı sigortacıların yatırım portföyüne en çok katkısı olan üç büyük ülke Fransa, Almanya ve İngiltere. Bu üç ülke, toplam portföyün yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor. Fransa 1.7 trilyon euro, İngiltere 1.6 trilyon euro, Almanya ise 1.4 trilyon euroluk yatırım portföyüne sahip. Türkiye ise sadece 7 milyar euroluk yatırım portföyüyle Almanya’nın 200’de biri olarak kayıtlara geçiyor. 2010 ile 2011 yılları arasında Almanya ve İngiltere’nin kendi portföyleri yüzde 4, Fransa’nınkiyse yüzde 1 oranında büyüdü. İtalyan sigortacılarsa, yüzde 7’yle portföy değerine en büyük katkıyı yapan dördüncü grubu oluşturuyor. 

Bunun yanı sıra, bütün yatırım portföyündeki gelişmeler genellikle hayat branşı sayesinde tetikleniyor, çünkü hayat branşında faaliyet gösteren şirketlerin yatırım holdingleri toplamın yüzde 80’ini oluşturuyor. 

BORÇ SENETLERİNİN PAYI 12 SENEDE YÜZDE 50 ARTTI 

Sigortacılar en büyük kurumsal yatırımcılar arasında yer alıyor. Yatırım politikaları zaman içinde yeterli ve öngörülebilir nakit akışları garantileme ihtiyaçları üzerinden şekilleniyor. Sonuç olarak, sigortacıların uzun bir yatırım ufku var ve kriz dönemlerinde istikrarlı ve güvenli bir yatırım kaynağı olarak hizmet verme eğilimindeler. Avrupa’da sigortacıların portföyündeki en büyük pay, borç senetleriyle sabit getirili menkul kıymetler ve hisselerle değişken getirili menkul kıymetlerden oluşuyor. 2010 yılında bu iki yatırım kategorisi birlikte toplam portföyün yüzde 73’ünü oluşturdu. 

“Diğer yatırımlar” kategorisi borçları (mortgage kapsamına girenler de dahil), katılımcı faizlerini, gayrimenkulü, kredi veren kuruluşların depozitolarını ve diğer yatırımları kapsıyor. Önceki yıllara oranla bu kategorinin payı oldukça sabit kaldı. Portföye borç senetleri ve hisselerin katkısı piyasa şartlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Piyasada belirsizlik olan dönemlerde, portföyün ağırlığı borç senetlerinden oluşuyor. Bunun tersine büyüme dönemlerindeyse portföyde hisseler ve değişken getirili menkul kıymetler ağırlık kazanıyor. 2001 yılından bu yana portföydeki borç senetlerinin payı yaklaşık yüzde 50 oranında artış gösterdi. 

2011’de yatırım portföyünün GSYİH’ye oranı yüzde 55 Yatırım portföyünün GSYİH’ye oranı, sigortanın ekonomideki öneminin bir göstergesi. Bu oran, sigorta sektörünün gelişiminin ülkeden ülkeye ve yıldan yıla gösterdiği farklılığı ortaya koyarak bir karşılaştırma imkânı sunuyor. 2010 yılında Avrupalı sigortacıların yatırım portföyünün GSYİH’den daha hızlı büyüme göstermesi nedeniyle 2009 yılında yüzde 54.6 olan yatırım portföyünün GSYİH’ye ortalama oranı 2010 yılında yüzde 55.2’ye yükseldi. Avrupa dahilindeki hayat branşında daha gelişmiş olan İngiltere ve Fransa gibi ülkeler ulusal GSYİH’ye bağlı önemli varlıkları tutma eğilimindeler. Bunun tersine, Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan pazarların hayat branşındaysa hâlâ oldukça düşük bir penetrasyon var. 2011 yılında GSYİH, Avrupalı sigortacıların yatırım portföyünden daha hızlı bir büyüme gösterdi, yatırım portföyünün GSYİH’ye oranı 2010’da yüzde 56’yken, 2011’de yüzde 55’e düştü. Ülkeler bazında, GSYİH’deki artış portföy değerindeki artışından hafifçe yüksek olmasına rağmen birçok pazar bu oranda hafif bir düşüş yaşadı. Ulusal pazarlar arasında da farklılıklar vardı. Danimarka’da dikkate değer artışlar oldu (11pp), İsveç’te (-4pp) ve Finlandiya’daysa (-5pp) dikkate değer düşüşler görüldü. 


SİGORTA TEKLİFİNİZ
 
   
 
 
Paylaş
PinIT